Litwa- Łotwa

(Gietrzwałd - Troki - Kowno - Wilno - Szawle - Ryga - Gauja - Agłona - Święta Lipka)

Program ramowy wyjazdu:

1 Dzień Wyjazd z miejsca zbiórki. Przejazd w kierunku Gietrzwałdu. Zwiedzanie: Sanktuarium Maryjne w Gietrzwałdzie, jedynego w Polsce, w którym miały miejsce objawienia Maryjne zatwierdzone przez Kościół, Bazyliki, w której znajduje się cudowny obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem oraz kapliczka z figurką Matki Boskiej wybudowana                     w miejscu Objawień Maryi. Msza Święta. Następnie przejazd w okolice Mrągowa, obiadokolacja, nocleg.

2 Dzień Po śniadaniu wyjazd w kierunku granicy Litewskiej. W godzinach południowych przyjazd do Kowna. Zwiedzanie z przewodnikiem: Starego Miasta, katedry, kościoła wniebowzięcia M.B nad Niemnem. Następnie przyjazd do Trok, dawnej stolicy Litwy, zwiedzanie: gotyckiego zamku na wyspie (XVw.), kościoła Farny i Nawiedzenia NMP - Madonna Trocka. Przejazd do Wilna, obiadokolacja, nocleg.

3 Dzień Po śniadaniu przejazd do centrum miasta, zwiedzanie kaplicy w Ostrej Bramie, Msza Święta. Następnie zwiedzanie: Katedry św. Stanisława, w której odbył się ślub Zygmunta Augusta z Barbarą Radziwiłłówną, Baszty Giedymina, czyli pozostałości Zamku Górnego (XIV w.) skąd roztacza się wspaniała panorama Wilna. Zwiedzanie: cmentarza      na Rossie oraz kościóła św. Piotra i Pawła. Przejazd obiadokolacja, nocleg.

4 Dzień Po śniadaniu przejazd na górę Trzykrzyską, do legendarnego miejsca Wilna, której szczyt wieńczą trzy białe krzyże. Następnie zwiedzanie: Kościoła św. Anny. Msza Święta. Przejazd do Mieszkania Adama Mickiewicza następnie ratusz, kościół św. Kaziemierza, synagoga, cerkiew św. Ducha, cerkiew św. Trójcy. Obiadokolacja, nocleg.

5 Dzień Po śniadaniu przejazd do Szawle, zwiedzanie Góry Krzyży. Msza Święta. Przejazd do granicy Łotewskiej, i dalej w kierunku Rygi. Zakwaterowanie w hotelu w słynnym kurorcie Jurmale. Obiadokolacja, nocleg.

6 Dzień Po śniadaniu zwiedzanie Rygi - stolicy Łotwy: Zamek Ryski, Katedra z XIII w., kościoły: świętego Jakuba i świętego Piotra, gildie kupieckie, malownicze gotyckie kamieniczki (m.in. Trzech Braci, Dom Kotów), największa na świecie Cerkiew Starowierców, fortyfi kacje miejskie z basztami: Prochową, Szwedzką, mury obronne, niedoścignione przykłady architektury secesyjnej. Po południu wycieczka do Parku Narodowego Gauja (leśne tereny z jaskiniami krasowymi, wodospadami, jeziorkami). Wieczorem powrót                   do hotelu, obiadokolacja i nocleg.

7 Dzień Po śniadaniu przejazd w kierunku wschodniej Łotwy: po drodze postój w Koknese przy ruinach XII w. zamku nad rozlewiskami Dźwiny i w rejonie słynnej bitwy pod Kircholmem (Ikszkile - ruiny zamku biskupiego z XII w.) i Salaspils, zobaczymy także Jekabpils, a w nim doskonale zachowany zamek biskupów liwońskich - Krustpils (XIII w). Wieczorem przyjedziemy do Agłony - najsłynniejszego sanktuarium Infl ant - łotewskiej Częstochowy. Msza Święta. Zwiedzimy tereny dawnego klasztoru Dominikanów, piękną bazylikę z cudownym obrazem Matki Bożej Loretańskiej. Obiadokolacja, nocleg.

8 Dzień Po śniadaniu przejazd w kierunku Świętej Lipki, Sanktuarium Matki Bożej, obok Gietrzwałdu, najważniejszego miejsca pielgrzymkowego Warmii i Mazur. Zobaczymy barokowy zespół pielgrzymkowy - kościół i klasztor, cudowny obraz Matki Boskiej Śnieżnej.  Nocny przejazd w drogę powrotną.

 

Cena kalkulowana na zapytanie   

 

Świadczenia zawarte w cenie:

a/ transport

b/ opiekę pilota

c/ zakwaterowanie: 8 noclegów

d/ wyżywienie: 8 śniadań, 8 obiadokolacji

e/ ubezpieczenie

 

Informacje dodatkowe:
Bilety wstępu do zwiedzanych obiektów oraz opłaty za lokalnych przewodników nie są ujęte w cenie. Pilot nie oprowadza po wnętrzach zwiedzanych obiektów.